Płyta indukcyjna
Płyta indukcyjna cieszy się ogromną popularnością. Z jednej strony dlatego, że coraz mniej mieszkań i domów budowanych jest z wykorzystaniem przyłącza gazowego na rzecz bardziej przyjaznego środowisku i bezpieczniejszego przyłącza elektrycznego. Z drugiej natomiast ze względu na bezpieczeństwo użytkowania, komfort obsługi, w tym łatwe czyszczenie, a także sam wygląd.
Działanie indukcji
Indukcja generuje energię, używając do tego fal magnetycznych. Pod płytą umieszczone są tak cewki indukcyjne, które wytwarzają bezpieczne dla człowieka pole magnetyczne. Do gotowania na takiej kuchni potrzebujemy specjalnych, metalowych garnków indukcyjncyh. Zamieniane są one w ciepło przy zetknięciu garnka z powierzchnią płyty. Warto zaznaczyć, że kuchenka indukcyjna nie wytwarza ani ciepła, ani ognia i nie podgrzewają się miejsca oznaczone jako palniki, a jedynie garnek i jego zawartość. Metalowe garnki są dość ciężkie, ale powierzchnia płyty jest trwała i odporna termicznie. Obowiązujące w tym zakresie normy stanowią, że wytrzymałość na pęknięcia musi być zachowana na najwyższym poziomie.
Jaki wymiar najlepszy
Płyta indukcyjna, z uwagi na jej niesłabnącą popularność, występuje obecnie w niemal wszystkich możliwych wymiarach. Najwęższe mają do 30 cm szerokości, a najszersze dochodzą nawet do 90 cm. Pomiędzy tymi wymiarami znajdziemy bardziej praktyczne, z przeznaczeniem do mieszkań, płyty o szerokości od 60 do 75 cm. Najpopularniejsza płyta indukcyjna do zabudowy to taka, której szerokość wynosi 60 cm. Wyposażona jest w cztery pola grzewcze i rekomendowana zarówno dla singli, jak i kilkuosobowych rodzin. Im większa powierzchnia płyty, tym w większą liczbę pól grzewczych będzie wyposażona. Najmniejsze płyty mają dwa pola, a największe nawet sześć. Niezmiennymi parametrami są głębokość i grubość (wysokość) płyt. Pierwsza z nich waha się w przedziale od 51 do 52 cm, a druga od 4,4 do 5,5 mm. Te wielkości są dopasowane do standardów zabudowy meblowej.
Moc przyłączeniowa
Przed wyborem kuchni indukcyjnej warto sprawdzić, czy nasze mieszkanie lub dom spełnia warunki do jej podłączenia. Jednym z kluczowych parametrów jest moc przyłączeniowa, a ściślej mówiąc – jej odpowiednie dopasowanie. Kuchnie indukcyjne do zabudowy mają moc w przedziale od 2,8 do 12 kW. Najniższą odznaczają się płyty podłączane pod jedną fazę. Podłączenia dwufazowego i trzyfazowego potrzebują modele o mocy przyłączeniowej od 4,7 kW. Większość standardowych modeli ma moc 6,9 kW.
Konstrukcja i wykończenie
Blat płyt indukcyjnych wykonany jest z ceramiki lub szkła hartowanego. Oba materiały są trwałe, bezpieczne i spełniają najwyższe standardy i normy w zakresie tego typu sprzętów. Dodatkowo płyta indukcyjna występuje w trzech wariantach wykończenia. Pierwszy z nich to metalowa ramka wokół szkła, która je nie tylko zabezpiecza, ale również nadaje płycie szczególny wygląd. Drugi to specjalne frezowanie brzegów szkła, które znacznie ułatwia montaż płyty na blacie. Trzecim wykończeniem jest jednolite szkło – bez ramek i frezów. Zobacz także produkty z kategorii: płyta indukcyjna Amica, płyta indukcyjna Beko, płyta indukcyjna Gorenje, płyta indukcyjna Samsung, płyta indukcyjna Teka, płyta indukcyjna Whirlpool, płyta indukcyjna dwupalnikowa, płyta indukcyjna 5-palnikowa, płyta indukcyjna biała, płyta indukcyjna szara oraz płyta indukcyjna 80 cm.