Ta witryna korzysta z plików cookies w celach marketingowych (personalizacja ofert i promocji) i statystycznych, a także, by działać bezpiecznie i optymalnie dla użytkownika.
Możesz to zmienić w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Dbamy o Twoją prywatność
Ta witryna korzysta z plików cookies w celach marketingowych (personalizacja ofert i promocji) i statystycznych, a także, by działać bezpiecznie i optymalnie dla użytkownika.
Możesz to zmienić w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
W pracach warsztatowych niezbędna jest precyzja. Dotyczy to m.in. dokręcenia niektórych połączeń z odpowiednią siłą. Zapewnia ją klucz dynamometryczny. Przy jego pomocy możemy uzyskać dokładnie taki moment obrotowy, jaki jest potrzebny.
Jak działa klucz dynamometryczny?
Z pozoru klucz dynamometryczny przypomina klucz typu grzechotka. Na wybieraku możemy zamontować nasadkę o określonym rozmiarze, niezbędną do dokręcenia śruby czy nakrętki. Jest on jednak wyposażony w możliwość regulacji momentu obrotowego w określonym zakresie, np. od 40 do 210 Nm, zależy to od konkretnego modelu klucza. Na uchwycie znajduje się precyzyjna skala, na której możesz ustawić odpowiednią wartość momentu obrotowego i ją zablokować, aby w trakcie pracy nie zmieniła się przez przypadek. Klucz dynamometryczny sprawdzi się w różnych zastosowaniach. Jest powszechnie wykorzystywany w warsztatach samochodowych do dokręcania kół czy świec zapłonowych oraz innych elementów. W praktyce większość producentów aut zaleca dokręcanie wybranych połączeń z określoną siłą. Informacje o tym można znaleźć np. w instrukcji serwisowej.
Certyfikowany klucz dynamometryczny
Kupując klucz dynamometryczny w zestawie otrzymasz certyfikat kalibracji. Stanowi on potwierdzenie tego, że urządzenie pracuje z takimi wartościami jak w jego specyfikacji. Dokładność pracy urządzenia jest różna i zazwyczaj wynosi ±4 proc. Certyfikat jest ważny przez określony czas. Po jego upłynięciu należy dokonać kalibracji klucza, a jednostka tego dokonująca ponownie wystawi certyfikat. Klucz dynamometryczny ma często w zestawie etui, służące do przechowywania oraz wybrane nasadki i przedłużki – przydatne w pracach, do jakich jest rekomendowany. Po zakończeniu użytkowania warto na kluczu nastawić najniższą możliwą wartość momentu obrotowego. Narzędzie nie powinno być narażane na wstrząsy i wibracje, które mogą być szkodliwe, a co za tym idzie negatywnie wpływać na precyzję jego pracy.
Regulacja momentu obrotowego
W zależności od rodzaju narzędzia, klucz dynamometryczny może mieć elektroniczną lub mechaniczną regulację momentu obrotowego. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i co najważniejsze są dokładne. Regulacja mechaniczna odbywa się zazwyczaj na rękojeści klucza, gdzie na skali ustawisz odpowiedni moment obrotowy. Klucze z regulacją elektroniczną są po prostu wyposażone w ekran, na którym wyświetlany jest ustawiony moment obrotowy.
Zastosowania klucza dynamometrycznego
Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny klucz dynamometryczny. Każde narzędzie pozwala na pracę w określonym zakresie momentu obrotowego, wpływa to m.in. na wymiary samego klucza czy rozmiar zabieraka. Dlatego inny klucz dynamometryczny należy kupić, jeśli jest przeznaczony do pracy w warsztacie samochodowym, a inny np. do serwisu rowerowego czy maszyn rolniczych. Narzędzie powinno być wykonane z trwałych materiałów jak np. stal chromowo-wanadowa, która jest odporniejsza na korozję i ścieranie się. Klucz dynamometryczny ma umożliwiać precyzyjną pracę, dlatego musi być wyposażony w wygodny uchwyt.
Zapisz się na niskie ceny!Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną
Współadministratorami danych są spółki z Grupy Media Expert (ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów), kontakt: inspektor@me.pl. Dane będziemy przetwarzać w celach marketingowych, w tym do przesyłania newsletterów. Możesz zawsze cofnąć zgodę na komunikację marketingową m.in. na https://www.mediaexpert.pl/lp,rezygnacja. Masz także prawo: dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz przenoszenia, a także złożenia skargi dotyczącej przetwarzania danych. Tutaj dowiesz się więcej o tym, jak chronimy Twoje dane.
Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756