Klucz imbusowy
W warsztacie majsterkowicza powinien znajdować się klucz imbusowy, a najlepiej cały komplet narzędzi w różnych rozmiarach. Ma on kształt sześciokąta foremnego i jest przeznaczony do montażu śrub z otworem o tej formie. Imbusy występują w różnych rozmiarach, które zależą od wymiarów śruby. Czasem stosowanym określeniem jest również klucz ampulowy.
Jak wygląda klucz imbusowy?
Wspomnieliśmy już, że to klucz trzpieniowy, który ma przekrój sześciokąta foremnego. Jego kształt najczęściej przypomina literę „L”. Często w zestawie z końcówkami wkrętakowymi znajdziesz również odpowiednie bity, zastępujące klucz imbusowy. Używa się go np. z wkrętakiem ręcznym, wkrętarką, czy nawet z grzechotką. Klucz imbusowy może mieć średnicę od mniej niż 1 mm do kilkunastu mm. Dokładne rozmiary definiuje norma ISO 2936:2001 (DIN 911). Zwłaszcza w przypadku większych rozmiarów, warto wybierać narzędzia dobrej jakości. Będą one nie tylko trwalsze, ale również nie uszkodzą łba śruby.
Po co mi imbusy?
Warto wiedzieć, w jakich pracach przyda się klucz imbusowy. Tego typu połączenia są bowiem powszechnie używane np. w branży meblarskiej, mechanice rowerowej, a także montażu drobnych elementów wyposażenia domowego, np. karniszy i wielu innych. Jeśli kiedykolwiek składałeś meble z paczki, w zestawie z pewnością znajdował się klucz imbusowy. Dołączone narzędzie jest zazwyczaj słabej jakości, to tzw. typowa „jednorazówka”. Jakie walory ma stosowanie tego typu mocowań? Klucz imbusowy wchodzi do wnętrza śruby, a przez to samo połączenie ma bardzo kompaktowe rozmiary i może licować z powierzchnią, do której jest wkręcane, np. płytą meblową. Jest to duża zaleta, ponieważ pozwala na uzyskanie bardziej atrakcyjnego wyglądu. Po wkręceniu śruby można ją ukryć np. pod naklejką w kolorze okleiny płyty meblowej i przez to jest praktycznie niewidoczne. Jeśli więc np. nawet amatorsko zajmujesz się stolarką, to z pewnością przyda Ci się dobry klucz imbusowy lub nawet cały zestaw.
Klucz imbusowy kulisty
Typowy klucz imbusowy ma przekrój sześciokąta, jednak dostępne są również narzędzia z kulistą końcówką roboczą. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Tego typu imbusy można wykorzystać do wkręcania kątowego. W wypadku najlepszych kluczy jest to nawet 30 stopni. Dzięki temu praca w miejscach o ograniczonym dostępie jest łatwiejsza. Niezależnie od tego, jaki klucz imbusowy kupujesz, warto wybierać narzędzia renomowanych marek. Zapewnia to jakość i dokładne zwymiarowanie, zwłaszcza końcówek roboczych. Ma to znaczenie w przypadku końcówek kulistych, ponieważ luzy pomiędzy gniazdem a narzędziem są mniejsze, co pozytywnie wpływa na trwałość mocowań.
Zestaw kluczy imbusowych
W zależności od potrzeb, możesz kupić pojedyncze imbusy o konkretnych wymiarach lub cały zestaw. Samodzielne narzędzia to dobry wybór, jeśli pracujesz z połączeniami o określonym rozmiarze lub uzupełniasz warsztat. Zestaw warto wybrać wtedy, gdy w dobrej cenie chcesz nabyć najpopularniejsze typy kluczy. Dodatkowo jest on dostarczany w podręcznym etui lub wieszaku, co ułatwia przechowywanie.