Ścisk stolarski
Solidne mocowanie jest niezbędne w wielu pracach warsztatowych i montażowych, dlatego warto mieć ścisk stolarski, który je zapewni. Wbrew pozorom ściskanie to nie taka łatwa sprawa i warto zdecydować się na model o odpowiednim przeznaczeniu, a o tym decydują choćby materiał wykonania czy kształt szczęk.
Jaki ścisk stolarski wybrać?
Gdy kupujesz ścisk stolarski, zastanów się, do czego będzie wykorzystywany. Bardzo dużą siłę generują np. ściski z metalowymi szczękami, to zapewnia zaś stabilne mocowanie elementów. Jednak nie nadają się one do stabilizacji miękkich materiałów, ponieważ mogą je uszkodzić. W takiej sytuacji lepszym wyborem będzie ścisk stolarski ze szczękami z tworzywa sztucznego, które np. nie porysują okleiny na płycie meblowej czy szkła. Im dłuższa jest dźwignia obsługująca mechanizm ścisku, tym większą siłę jest ona w stanie wygenerować. Z kolei większa powierzchnia styczna redukuje oddziaływanie siły, co jest istotne w przypadku montażu wrażliwych elementów. Dlatego tak ważne jest dopasowanie narzędzi do obrabianych materiałów.
Jakie są ściski?
Ściski stolarskie dzielimy przede wszystkim na dwa rodzaje – typu „F” oraz „C”. Wynika to oczywiście z tego, jakiej litery kształt przypominają. Ścisk stolarski typu „F” jest wyposażony w ruchome ramiona, poruszające się po prowadnicy. Zaletą takiej konstrukcji jest możliwość uzyskania bardzo dużego rozstawu, nawet do 1000 mm, a więc i stabilizacji razem wielu elementów. Jednak z naturalnych względów tego typu ściski są większe. W zależności od tego, jaki ścisk stolarski wybierzesz, za stabilizację elementów odpowiada śruba – to tzw. ścisk śrubowy, lub mechanizm pistoletowy z rękojeścią – tzw. ścisk automatyczny. Ten pierwszy jest stosowany zazwyczaj w modelach metalowych, a ten drugi w wykonanych z tworzywa sztucznego, choć są odstępstwa od tej reguły.
Ścisk stolarski typu „C” nie ma ruchomych ramion. Dlatego szczęki pozostają w tym samym miejscu, a ustawienie zakresu mocowania ogranicza się do regulacji mechanizmu. Jest jednak lekki i kompaktowy. Świetnie sprawdzi się w pracach w terenie i tam, gdzie nie ma dużo miejsca.
Ściski automatyczne
Ze względu na łatwą obsługę i uniwersalność częstym wyborem jest ścisk stolarski automatyczny. Jego główna zaleta to szybkość wykonywania prac, ponieważ urządzenie wytwarza docisk przez naciskanie ramienia blokującego zapadkę na prowadnicy. Tym samym nie ma potrzeby żmudnego kręcenia śrubą, które zajmuje więcej czasu. Pamiętaj jednak, że ścisk stolarski automatyczny nie wygeneruje tak dużej siły jak śrubowy, co ma znaczenie w przypadku mocowania niektórych materiałów.
Ścisk stolarski z rozpierakiem
Bardzo dużą zaletą jest, jeśli ścisk stolarski typu „F” może pracować również jako rozpierak. Wymaga to przełożenia jego ruchomej szczęki i odwrotnego zamocowania. Jest to przydatne w wielu pracach montażowych. Bardzo dobrym przykładem jest montaż ościeżnic z wykorzystaniem pianki, gdzie rozpierak pomaga zachować ich odpowiednią pozycję do czasu jej stężenia. Na większych powierzchniach warto zastosować więcej niż jeden rozpierak.