Butelka z filtrem - zdrowo i aktywnie
Woda jest niezbędna do życia. Naukowcy zalecają picie średnio 2 litrów dziennie. Wprawdzie woda w kranie jest bezpieczna, jednak nie każdy ma zaufanie do wodociągów miejskich i nie każdemu odpowiada smak wody kranowej. Natomiast kupowanie zgrzewek wody źródlanej nie idzie z duchem ekologicznym. Doskonałym rozwiązaniem jest wielorazowa butelka filtrująca wodę.
Jak działa butelka filtrująca
Butelka filtrująca działa na tej samej zasadzie, co dzbanek filtrujący. Wlewamy wodę do butelki, a gdy chcemy się napić, woda przechodzi przez filtr, który zatrzymuje zanieczyszczenia. Większość butelek posiada wymienny filtr węglowy. Jego kształt i umiejscowienie zależy od producenta i modelu. Filtr węglowy jest naładowany dodatnio, zatem przyciąga wszystkie jony ujemne.
W ten sposób pozbywamy się zanieczyszczeń i niezdrowych elementów, a zatrzymywane są minerały, takie jak wapń czy magnez. Należy pamiętać, że butelka filtrująca jest przeznaczona do filtrowania wody pitnej, wody z kranu lub oligoceńskiej. Do filtracji wody ze zbiorników wodnych, tj. jeziora czy rzeki, są specjalne butelki z filtrem opartym o najnowsze nanotechnologie.
Butelka filtrująca - koszt użytkowania
Sama butelka filtrująca jest wielorazowa, natomiast co jakiś czas trzeba wymieniać filtr, a niektórzy producenci razem z nim sugerują wymianę ustnika. Przed zakupem warto to sprawdzić. Butelka filtrująca to koszt około 30-40 zł. W zależności od pojemności, modelu i firmy.
Większość filtrów działa przez około 4 tygodnie, przy przeciętnym użytkowaniu butelki, lub po przefiltrowaniu 150 litrów wody. Cena wkładów filtrujących oscyluje w okolicach 20-40 złotych. Przeważnie są sprzedawane po 2 sztuki, a niekiedy też od razu z nowym ustnikiem.
Jak wybrać butelkę z filtrem?
Wybór butelek jest ogromny. Poza kształtem i kolorem, jaki nam się podoba, warto też zwrócić uwagę na inne dość istotne cechy butelki z filtrem. Butelka z filtrem powinna być wykonana z wytrzymałych materiałów, odpornych na wstrząsy i uderzenia, pozbawiona szkodliwego bisfenolu (BPA). Ważne, aby bidon z filtrem łatwo się rozkręcał i czyścił, niektóre butelki można też myć w zmywarkach.
Przy zakupie należy zwrócić uwagę także na to, jak często trzeba wymieniać wkład w butelce z filtrem oraz czy ma uchwyty ułatwiające przymocowanie jej np. do plecaka. Butelka z filtrem z założenia będzie też towarzyszyła nam poza domem - powinna być lekka, a zakrętka nie może przeciekać. Wygodnym rozwiązaniem jest wskaźnik zużycia filtra. Nie trzeba wtedy pamiętać, kiedy go wymienić.
Jaka pojemność?
Butelka z filtrem ma najróżniejsze pojemności, warto zastanowić się, jaka będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Dostępne też są butelki miękkie, które łatwo wcisnąć do kieszonki plecaka czy umocować w koszyku rowerowym. Bidon z filtrem jest proekologicznym rozwiązaniem, które w dłuższym okresie pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Wiele kolorów i wzorów, w jakich jest dostępna butelka z filtrem, pozwala na wybranie tego ulubionego. Dokonując zakupu, warto sprawdzić dokładnie na ulotce poziom filtracji. Nie każda butelka nadaje się do filtrowania wody, np. z górskiego strumienia.